Whyte & Mackay

Yazan: theviski
11604 görüntüleme
Viski: Whyte & Mackay
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Whyte & Mackay
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

1844 yılında resmi olarak faaliyetine başlayan damıtımevi, Galsgow şehrinde bulunmaktadır. Kurulduğundan bu yana birçok kez el değiştiren damıtımevi, 2007 yılında Hindistan merkezli United Spirits Limted’e 595 milyon Pound karşılığı satılarak müthiş bir piyasa değeri yaratmayı başarmıştır. O tarihlerde Birleşik Krallık viski pazarının yaklaşık %3’ünü elinde tutuyordu. Halen Jura ve Dalmore gibi önemli damıtımevlerini de bünyesinde bulunduran White&Mackay, uluslararası ödüllü viskileri olan bir damıtımevi.

White&Mackay Triple Matured, damıtımevinin en çok bilinen ekspresyonu. Şeri fıçılarında dinlenmiş tek malt viskilerin harmanlanmasından sonra tekrar şeri fıçılarında bekletilen, ardından tahıl viskileriyle evlendirilerek bir kez daha şeri fıçılarında dinlenmeye alınan ekspresyon aynı tip fıçılarda üç kez olgunlaştırılma işlemine tabi tutulmuş oluyor. Tarifinde 41 farklı malt ve tahıl viskisi içeren, %40 alkol derecesiyle şişelenen ekspresyonun International Wine&Spirits Cometition’da altın madalyası bulunuyor.

Tadım Notları

Burun

Uhu, koyu meyve, kuru meyve, narenciye, karamel, vanilya,malt ve baharat kokuları.

Skor: 75

Damak

Karamel, meşe, koyu meyve, malt ve baharat tatlar. Dolgun, kıvamlı ve kremamsı bir yapı.

Skor: 75

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Çiğ alkol, şeri etkisindeki koyu meyve ve karamel aromaları.

Skor: 72

Genel

Whyte & Mackay Dalmore karakterini biraz seyreltilmiş bir şekilde yansıtan, yeterince havalandırmadan içersek genç alkolden dolayı tatları net bir şekilde aktarmayan ve ikinici kadeh ile kendini sevdiren güzel bir harman. Bitişi keşke biraz daha kuvvetli olsaydı demeden de geçemeyeceğim.

Skor: 72

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et