Tullibardine 24 Maltbarn

Yazan: theviski
373 görüntüleme
Viski: Tullibardine 24 Maltbarn
Alkol Oranı: %48,7
Damıtım Evi: Tullibardine
Şişeleyici: Maltbarn
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 24

Tullibardine damıtımevinin hikayesi 1488 yıllarına kadar dayanmaktadır. O zamanlar bira fabrikası olarak çalışan marka o yıllarda İskoçya kralı James IV’ün taç giyme töreni öncesi bira aldğı bir bira atölyesi olarak 1503 yılında kayıtlarda karşımıza çıkıyor. 1947 yılında William Delme-Evans bira mecut bira atölyesini Tullibardine damıtımevine çevirerek viski üretimine başlıyor. 1995 yılında Whyte & MAckay tarafından işletilirken üretimi askıya alınan damıtımevi 2003 yılında tekrar Tullibardine damıtımevine satılıyor ve üretim faliyetlerine tekrardan başlıyor. 2011 yılında Fransız Picard Vins & Spiritueux firması tarafından satın alınan damıtımevi 2013 yılı itibari ile ekspresyonlarını raflara sunmaya başlıyor.

Tullibardine 24 Maltbarn 1993 yılında Tullibardine damıtımevinde distile edilen alkolün kullanılmış burbon fıçılarında 24 yıl olgunlaştırılarak soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemleri uygulanmadan %48,7 alkol oranı ile şişelenmesi ile ortaya çıkan bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Malt, narenciye, tarçın, meşe, vanilya, karamel, ve muz kokuları.

Skor: 76

Damak

Narenciye, karamel, tarçın, baharat, meyan, muz ve odunsu tatlar. Kremamsı bir ve dengeli bir yapı.

Skor: 81

Bitiş

Uzun bir bitiş. Narenciye, karamel, tarçın ve vanilya aromaları.

Skor: 85

Genel

Tullibardine 24 Maltbarn biraz havalandıktnan ve ilk yudumun ardından karakterleri bizlere net bir şekilde sunuyor. Her yudum ile artan tat profiline sahip olan ekspresyon uzun bitişi ile keyifli anlar geçirmemi sağladı.

Skor: 81

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et