Tomintoul 16

Yazan: theviski
392 görüntüleme
Viski: Tomintoul 16
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Tomintoul
Şişeleyici: Tomintoul
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 16

Tomintoul damıtımevi Speyside bölgesinde Ballindalloch’ta 1964 yılında kurulmasının ardından 1974 yılında eklenen iki adet imbikle üretim kapasitesini iki katına çıkartıp aynı yıl içinde tek malt viski üretimine başlıyor. Viski üretiminde turbalanmış, turbalanmamış maltlar kullanan damıtımevinin çeşitli yaş belirten ekspresyonları bulunmaktadır. Damıtımevi Glencadam damıtımevinin de sahibi olan Angus Dundee Distillers şirketi tarafından işletilmekte olup yıllık üretim kapasiteleri 3,3 milyon litredir. 2009 yılında Tomintoul damıtımevi 105,3 litrelik 14 yıllık bir şişe ile dünyanın en büyük viskisini üreterek Guinnes Dünya Rekorunu kırmıştır.

Etiketinde hala Glenlivet ibaresini görebildiğimiz Tomintoul 16 kullanılmış burbon fıçılarda 16 yıl boyunca olgunlaştırılan viskilerin %40 alkol oranı ile şişelenmesiyle ortaya çıkan bir ekspresyon. Tomintoul 16 International Wine & Spirit Competition 2014’te gümüş, 2019’da ise altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, kuru meyve, malt, kahve, nane, bal, kuru yemiş, kestane, meyan, marzipan, mango, topraksu ve çimensi kokular.

Skor: 81

Damak

Nane, meşe, meyan, narenciye, kahve, krema, vanilya, marzipan, kuru yemiş, bal, mango, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Badem, malt ve karamel aromaları.

Skor: 78

Genel

Tomintoul 16 burunda ferah ama karekterli, damakta pürüssüz, zarif ve kıvamlı bir yapıya sahip. Çok keyifli bir içim sunan ekspresyon her yudumda keşke biraz daha uzun bitişe sahip osaydı dedirtiyor.

Skor: 81

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et