Tomatin 12 (2015 Öncesi Şişeleme)

Yazan: theviski
1185 görüntüleme
Viski: Tomatin 12 (2015 Öncesi Şişeleme)
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Tomatin
Şişeleyici: Tomatin
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

İskoçya’nın Highland bölgesinde kurulmuş damıtımevi, 17 nci yüzyıldan bu yana üretim yapmasına rağmen 1897 yılında resmi olarak faaliyete geçmiştir. 1906 yılında iflas eden damıtımevi, 1909 yılında tekrar faaliyete geçmiş ve 1986 yılında Japon firması Takara Shuzo bünyesine dahil olmuştur. Üretiminin %80’lik kısmı bünyesinde bulunan markaları Talisman ve Antiquary’nin harman ekpresyonlarında kullanılan damıtımevinin , yıllık üretim hacmi 5 milyon litre civarındadır.

Tomatin 12, İlk kez 2003 yılında piyasaya sunulmuştur. Damıtımevinin giriş ekspresyonudur. 2015 sonrası şişe, etiket ve içerik değişikliğine uğramakla birlikte temel ekspresyon olma özelliğini korumuştur. Olgunlaştırma sürecini ex-bourbon fıçılarda geçirdikten sonra altı ila dokuz ay arası ex-sherry fıçılarda bitiş verilerek şişelenmiştir. 2015 sonrası şişelemelerde şeri bitişi verilmesi yerine direk çift olgunlaştırma yapılmaktadır. %40 alkol oranıyla şişelenmiştir. 2015 sonrası şişelemelerde %43’e yükseltilmiştir. İçeriğinde renklendirici karamel barındırmakla birlikte, soğuk filtrasyon da uygulanmıştır. 2015 sonrası şişelemelerde de aynı işlemler uygulanmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, kızarmış ekmek, meşe, tereyağ, baharat ve elma kabuğu kokuları.

Skor: 72

Damak

Kızarmış ekmek, baharat, koyu meyve, narenciye, kırmızı elma, kurumuş ot, esmer şeker ve bitkisel tatlar.

Skor: 73

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kırmızı elma, vanilya ve bitkisel tatlar.

Skor: 71

Genel

Tomatin 12, burun, damak ve bitiş profilleri dengeli ancak kuvvetli olamayan bir ekspresyon. 2015 yılındaki güncellenmesinde alkol ve şeri fıçılardan gelen viskileri eklemesi ekspresyonun yeni şişelemelerinin daha umutvadeden bir viski olduğunu bizlere anlatıyor.

Skor: 72

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et