The Ileach Peated Islay Malt

Yazan: theviski
551 görüntüleme
Viski: The Ileach Peated Islay Malt
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Vintage Malt Whisky Ltd
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

The Ileach bir damıtımevi değildir. 1992 yılında Brian Crook (dolandırıcı) 🙂 tarafından kurulan Vintage Malt Whisky Ltd. bünyesinde yaratılan bağımsız şişeleme markalarından biridir.Bowmore’un eski satış direktörü Brian Crook tarafından ilk kez 1997 yılında tanıtılmıştır. Ileach’ın kelime anlamı olmamakla birlikte, Islay Ada’sı yerlilerinin birbirlerine hitap etme şeklidir. Bir nevi lakap diyebiliriz. Örnek olarak Ankara’da Kızılcahamam’lıların birbirlerine ‘çıtak’ demesi gibi. Markanın bir başka bağımsız şişelemesi ise aynı ekspresyonun Cask Strenght versiyonudur. 2013 yılında markanın etiketleri yenilenmiş ve bugünkü haline kavuşmuştur. Dünya üzerinde çok yaygın olarak bulunmayan marka, en büyük popülaritesine İsveç’te sahiptir ve ülkede en çok tüketilen ikinci tek malt viskidir. Şişelenen viskileri muhtemelen Laphroaig damıtımevinden tedarik edilmektedir.

The Ileach Peated Islay Malt ilk kez 1997 yılında şişelenmiştir. Muhtemelen Laphroaig damıtımevinden tedarik edilen viskilerden şişelenmiştir. Ancak Kilchoman veya Lagavulin olabileceğine dair iddialarda mevcut. Fıçı, yaş, ppm gibi bilgileri barındırmayan ekspresyon muhtemelen 5 yaş civarı %40 alkol oranıyla şişelenmektedir. En dikkat çekici başarısı Jim Murray’nin Whisky Bible 2008 baskısında 100 üzerinden 94 puan alması olmuştur. Renklendirici karamel barındırmakla birlikte, soğuk filtrasyon işlemine tabii tutulmuştur.

Tadım Notları

Burun

Tentürdiyot, turba, narenciye, acıbadem, koyumeyve ve tuz kokuları.

Skor: 73

Damak

Turba, tentürdiyot, karamel, koyu meyve, kuru yemiş, tuz ve çiçeksi tatları barındıran tatlı bir damak.

Skor: 80

Bitiş

Kısa – Orta bir bitiş. Kuru yemiş, turba ve tuz aromaları.

Skor: 75

Genel

The Ileach Peated Islay Malt, belki yumuşak içimli ancak genç bir viski olduğunu hissettiren bir ekspresyon. Damakta, burun ve bitiş profillerinde ayrılsada Islay viskisi yudumlamak istediğimde aklıma ilk gelecek viskilerden olmayacağı kesin.

Skor: 76

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et