The Ardmore Legacy

Yazan: theviski
2616 görüntüleme
Viski: The Ardmore Legacy
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: The Ardmore
Şişeleyici: The Ardmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Ardmore damıtımevi kuzey demiryolu demir hattının en yüksek noktasında , deniz seviyesinden 600 fit yüksekte bulunuyor.Kurucu Adam Teacher rüyasını gerçeğe dönüştürdüğü andan itibaren neredeyse hiç değişmeyen su kaynağı, 1500 fit yüksekliğindeki Knockandy tepesinde bulunan doğal olarak yüksek kaynaklardan çekiliyor.Yıllık 5.530.000 litre üretimi olan damıtımevinin bugünkü sahibi Beam Suntory grubudur.

Ardmore Legacy 2014 yılında quarter cask bitişi verilerek 40 alkol oranıyla şişelenmektedir. Şişesinde “Lightly Peated” (az turbalı) ibaresi yer alan ekspresyonun yapımında %80 turbalı, %20 turbasız malt kullanılmıştır.2017 de International Wine&Spirits yarışmasında gümüş madalya almıştır.

Tadım Notları

Burun

İs , iyot, kurabiye, tereyağ, kuru üzüm, limon, koyu meyve ve malt kokuları.

Skor: 78

Damak

Karamel, koyu meyve, kuru meyve, kuru yemiş, erik, vişne, iyot ve is tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. İyot, kuru meyve, koyu meyve, karamel, kuru üzüm ve is aromları.

Skor: 80

Genel

The Ardmore Legacy hafif is notalarını deniz etkisi ile beraber tatlı meyve notaları ile güzelce harmanlayıp kadehimize misafir olan hoş bir ekspresyon. Yumuşak içimli damağı yormayan ve dengeli bir yapı ile gerçekten denenmeyi hakediyor. Ülkemizde de satışı olan ekspresyonu görüdğünüüzde denemeniz hoş bir tecrübe olacaktır.

Skor: 80

Burun

Bu burun direk isli viskiyim ama çok da yüksek oranda değilim viskisi olarak dikkat çekiyor.Biraz ekşi notalarla beraber, çimen, ve taze meyve, tarçın.

Skor: 80

Damak

Damakta da burunda olduğu gibi is hissediliyor ama çok yoğun değil,kremamsı. Arkada citrus, portakal,şeftali,vanilya.

Skor: 81

Bitiş

Orta, bitişte biraz daha hissedilir bir is.

Skor: 80

Genel

Yapımında %80 turablı %20 turbasız arpa kullanıldığını çok rahatça hissedebileceğimiz bir ekspresyon. Birçok isli viskinin aksine damağı çok yormayan günlük içilebilecek bir viski.

Skor: 80

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et