Teacher’s Highland Cream

Yazan: theviski
4838 görüntüleme
Viski: Teacher’s Highland Cream
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Teacher’s
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Teacher’s Highland Cream ismiyle bir viski resmi olarak ilk kez 1884 yılında piyasaya sunuluyor; ancak şişe üzerine baktığımızda 1830 yılının yazıldığını görüyoruz. Bunun sebebi Teacher’sviski 1884 yılında ilk kez harmanlanmış olsa da ailenin ilk kez alkollü içki sektörüne 1830 yılında girmiş olmasındandır. 1830 yılında William Teacher Glasgow’da küçük bir bar da çalışmaya başlar ve bundan dört yıl sonra 1834’de çalıştığı işletmenin sahibinin kızı AgnesMacDonald ile evlenerek işletmenin başına geçer. 1823 yılında Birleşik Krallık’ta ilan edilen tüketim yasası ( exciseact ) sebebiyle alkollü içkilerin vergileri düşmüş ve halk arasında açık tüketimi yaygınlaşmıştı, bunun farkına varan William Teacher devraldığı işletmeyi büyütme yoluna gitti ve “OldThorough” ismiyle çok sayıda şubeye sahip oldu. 1851 yılında çeşitli viskilerin toptan satışına başladı ve 1864’de Glasgow’un en hareketli bölgesi olan St.EnochMeydanın’da firmanın 1991 yılına kadar merkezi olacak dükkanı satın aldı. 1876 yılında hayatını kaybeden William Teacher işlerini hayatta ki en büyük iki oğluna bıraktı. Büyük oğlu William Jr. 1880’de hayatını kaybedince bütün işler ikinci oğlu Adam’a kaldı ve sonunda O yıla geldik. Sene 1884’ü gösterdiğinde Adam Teacher bugün çoğumuzun bildiği Teacher’sHighlandCream adıyla bir viski harmanladı. İlerleyen yıllarda kendi harmanı için kendi malt viskisini üretmek isteyen Adam 1898 yılında ArdmoreDamıtımevinikurdu. Amerika içki yasağı döneminide atlatan firma büyümeye devam etti ve 1960 yılında önce GlendronachDamıtımevinisatın aldı ve ertesi yıl Glasgow’da yeni harmanlama ve şişeleme tesisinin inşaatına başladı ve 1962 yılında açtı. Buradan sonraysa firma artık aileden çıkacak ve birkaç firma değişikliğinden sonra 2014 yılında BeamSuntory tarafından devralınarak üretimine devam etmektedir.

Teacher’sHighlandCream, yaş belirtilmeden üretilen ekspresyon merkezinde ArdmoreDamıtımevi’ndenaldığı malt viskileri barındırıyor. Harman bir viski olan Teacher’s içeriğinde pek çok harmana oranla yüksek sayılabilecek miktarda en az %45 malt viski içeriyor ve ex-bourbon fıçılarda yıllandırılıyor.

Tadım Notları

Burun

Aseton, is, vanilya, malt, karamel, kuru yemiş, elma, limon ve deri kokuları

Skor: 72

Damak

Narenciye, vanilya, karamel, tahıl, malt ve karabiber tatları.

Skor: 74

Bitiş

Orta süreli bitiş. Karamel, malt, is ve kuru yemiş aromları.

Skor: 69

Genel

Teacher’s Highland Cream fiyatına göre keyifli bir içim sunan damakta kremamsı bir yapıya sahip denenmeyi hakeden bir ekspresyon. Ülkemizde de satışı bulunan ekspresyon keyifli bir tecrübe vaadediyor.

Skor: 72

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et