Starthisla 12

Yazan: theviski
560 görüntüleme
Viski: Starthisla 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Starthisla
Şişeleyici: Starthisla
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

1786 yılında kurulan Strathisla damıtımevi Milltown damıtımevinin’de sahibi olan Geroge Taylor ve Alexander Milne tarafından kurulmuştur. 1830 yılında William Longmore tarafından satın alınan damıtımevi, 1879 çıkan bir yangından çok kötü bir şekilde etkilenmesinin ardından 1950 yılında Chivas Brothers tarafından satın alınmıştır. Strathisla damıtımevi, İskoçya Higland bölgesinde faliyette olan en eski damıtımevidir. Higland’ın viski üretimi için özel bir bölgesi olan Speyside’da yer alan damıtımevi, Chivas Brothers’ın sahip olduğu ilk damıtımevidir. Strathisla damıtımevinin ürettiği viskiler tüm Chivas Regal harmanlarının kalbinde yer almaktadır ve yıllık Üretim kapasitesi 2.4 milyon litredir.

Strathisla 12 kullanılmış şeri fıçılarda olgunlaşan viskilerin % 40 alkol oranı ile şişelenmesi ile ortaya çıkan bir ekspresyon. 2013 yılı öncesi üretimlerde bazı ülkeler için yapılan şişelemerlde %43 alkol oranna sahip olan ekspresyon, bir çok Chivas Regal harmanında yer almaktadır. Strathisla 12, 2013 Internation Wine & Spirit Competition’da Altın madalya kazamıştır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, limon, tarçın, kuru yemiş, karabiber, meşe, pamuk şeker, muz,damla sakızı, ve çiçeksi kokular.

Skor: 79

Damak

Baharat, karamel, narenciye, kuru yemiş, malt, badem, pamuk şeker, odunsu ve çiçeksi tatlar.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitş.Tarçın, badem, narenciye, kuru yemiş ve karamel aromaları.

Skor: 78

Genel

Starthisla 12 Chivas Regal blendlerinin çoğunun kalbinde atan tek malt viski olarka bizlere yumuşak içimli dengeli ve kıvamlı bir deneyim sunuyor. Ülkemizde satışı olmayan bi güzel ekspresyon görüldüğü yerde viskiseverler tarafından tadılmalıdır.

Skor: 79

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et