Springbank 12 Cask Strength 2021

Yazan: theviski
514 görüntüleme
Viski: Springbank 12 Cask Strength 2021
Alkol Oranı: %55,4
Damıtım Evi: Springbank
Şişeleyici: Springbank
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Spirngbank damıtımevi 1828 yılında William Reid tarafından kurulmuştur. 1837 yılında William ve John Mitchell kardeşler devralmıştır ve günümüzde hala Mitchell ailesi tarafından işletilmektedir. Damıtımevinde Springbank, Hazelburn ve Longrow olmak üzere üç farklı markayla viski üretilip şişelenmektedir. Biri düşük alkol ikisi yüksek alkol imbiği olmak üzere toplam üç imbikle faaliyet göstermektedir. Yıllık 750.000 lt. Üretim kapasitesine sahip olan damıtımevi maltlamalarını kendileri yapmaktadırlar. Damıtımevi müdürü 2010 yılından itibaren Gavin Mclachlan’dır. Damıtımevinin sahibi William Mitchell’ın altıncı kuşak torunu Hedley Wright’tır.

Springbank 12 Cask Strenght ilk kez 2010 yılında piyasaya sunulmuştur. Springbank markası altında üretilen viskiler 2,5 kere distile edilip, 12- 15 ppm fenol barındıran arpalardan üretilir. 2021 yılında şişelenen seri %65 burbon ve %35 şeri fıçılardan gelen viskilerin evlendirilmesiyle, renklendirme ve soğuk filtrasyon işlemleri uygulanmadan %55,4 alkol derecesiyle şişelenmiştir.

Tadım Notları

Burun

Fındıksı aramonlara eşlik eden orta seviyede bir turba etkisi. Havalandıkça meyve notaları belirginleşiyor.

Skor: 87

Damak

Burunun vaad ettiği turba etkisi baharat ve meyvenin hafif gerisinde kalıyor.

Skor: 88

Bitiş

Ortayı aşan uzuna yakın baharatlı bir bitiş.

Skor: 88

Genel

Hafif meyveye eşlik eden baharat ve turba oranı dengeli bir ekspresyona vesile olmuş. %55,4’ü hissettirmeden keyifle içilebilecek bir fıçı gücü ekspresyonu olmuş.

Skor: 88

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et