Royal Salute 21

Yazan: theviski
18085 görüntüleme
Viski: Royal Salute 21
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Chivas Regal
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Chivas Regal, viski denilince akla gelen başlıca markalardan biridir. Markanın geçmişi 1801 yılında Chivas kardeşlerin ilk dükkânlarını açmalarına kadar uzanmaktadır. Söz konusu dükkânda çeşitli lüks tüketim malzemeleri ve alkollü içki satışı yapılırken 1909 yılında Chivas Regal markalı ilk viski satışı gerçekleştirilmişir. Bahsi geçen viski 25 yıllık bir harman olan Chivas Regal 25’dir. Chivas Regal, 1938’de ABD alkol yasağının (Prohibition) sona ermesinin ardından bugün bildiğimiz 12 yıllık harmanlanmış viskiyle piyasaya dönmüştür.  Günümüzde, Strathisla damıtımevinden gelen tek malt viskiler Chivas Regal karışımının kalbinde yer almaktadır. 2001 yılında Pernod-Ricard grubuna geçen firmanın başharmancılığını 1989 yılından bugüne Colin Scott yapmaktadır.

Royal Salute 21’in doğuşu ise; Birleşik Krallık kraliçesi II.Elizabeth’in taç giyme töreni günü şerefine, Chivas Brothers tarafından 2 Haziran 1953’de piyasaya sunulmasıyla olmuştur. En genci 21 yıllık olan malt ve tahıl viskilerinden oluşan bu harman için 21 yıl seçilmesinin de ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Farklı düzeyde asker, yönetici ve kraliyet mensuplarını karşılamak için, farklı top atışı selamlamaları yapılmaktadır. 21 Gun Salute olarak adlandırılan selamlama, 21 pare top atışından oluşmaktadır. Birleşik Krallık hükümdarını selamlamada kullanılan bu selam şekli dolayısıyla bu ekspresyon Royal Salute olarak adlandırılmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Yeşil elma, vanilya, narenciye, limon, karabiber, armut, yeşil üzüm ve çiçeksi kokular.

Skor: 83

Damak

Yeşil elma, yeşil üzüm, limon, vanilya, meşe, armut, kuru meyve, tatlı malt, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Limon, yeşil elma, vanilya ve armut aromaları.

Skor: 81

Genel

Royal Salute 21 hikayesi, şişe tasarımı ve fiyatına göre beklentilerin altında kalan bir viski. Yumuşak içimli ve sunduğu bahar havası çok hoş olsada daha doyurucu bir viski olmasını beklerdim.

Skor: 81

Burun

Burun çok baskın ve zengin olmamakla beraber karamel, sütlü çikolata,zencefil ve az miktar tarçın hissediliyor.Yumuşak bir burun.Ne çok zengin ne de çok kompleks;ancak fazlasıyla dengeli bir koku profili var.Derinden gelen çiçeksi notalar keyifli bir buruna sebep olmuş.

Skor: 82

Damak

Damak burundan sonra ilk yudumla daha başarılı olduğunu hissettiriyor. Yağlı ve sıcak bir profil.Portakal baskın citrus, yine sütlü çikolata, baharat ilk dikkat çeken notalar.Pürüzsüz kolay bir içimi var.Kuru üzüm ve fındıkla beraber vanilya.

Skor: 83

Bitiş

Kısaya yakın orta ,kuru meyve baskın sıcak bir bitiş.

Skor: 81

Genel

Şişeyi almamızla başlayan görsel şölen kadehimizde dengeli ve keyifli bir içimle devam ediyor.Belki de barlarımızda bulun en şık viskilerden biri olması sebebiyle ve şişenin bir hikayesi olması sebebiyle fiyat performans değerlendirilmeden içilmesi gereken premium bir viski olarak görüyorum.

Skor: 82

Burun

Oldukça hafif bir burnu var. Karamel, yanık ekmek, portakal kabuğu ve biraz tahıl ile meşe hissediliyor.

Skor: 73

Damak

Burunla uyumlu yumuşak bir damak. Karamel, tahıl, ( özellikle yulaf ) ananas, vanilya ve portakal kabuğu hafiften hissediliyor.

Skor: 71

Bitiş

21 yıllık bir viski için çok kısa. Vanilya hakim, karamel ve yulaf.

Skor: 65

Genel

Çok şık bir hediye olabilir ancak içmek için ülkemiz koşullarında bu fiyat bandında çok daha karakteristik ürünler bulmak mümkün.

Skor: 70

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et