Oban 14

Yazan: theviski
2483 görüntüleme
Viski: Oban 14
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Oban
Şişeleyici: Oban
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 14

1794 yılında kurulan damıtımevi, İskoçya’nın Highland bölgesinde, adalar kısmına açılan kapı olarak tabir edilen Oban Körfezi’nde yer almaktadır. Diageo bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, birisi İskoçya’nın en küçüğü olan, iki imbikle üretim yapmaktadır.

Oban 14 ,damıtımevinin en çok bilinen ekspresyonu. Damıtımevinin bölgesel konumu ve karakterinde bulundurduğu Highland ve Islands bölgelerine ait profillerle “Highland Maltı” olarak anılan Oban 14, Diageonun İskoçya’nın klasik maltları serisi içerisinde yer almaktadır. %43 alkol oranıyla şişelenen ekspresyonda renklendirici olarak karamel kullanılıyor.

Tadım Notları

Burun

İs, malt, iyot, meyve ve karamel kokuları.

Skor: 80

Damak

İs, karamel, kahve, baharat, koyu meyve, kuru yemiş ve odunsu tatlar.

Skor: 83

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. İs, meşe, koyu meyve, kuru yemiş, ve tatlı aromalar.

Skor: 82

Genel

Oban 14 is tadının yanında diğer karakterleri de belirgin olarak verebilen ve ülkemizdede bulunabilen bir ekspresyon olması sebebi ile arada bir farklı viskilere göz kırpmak adına güzel bir seçenek.

Skor: 82

Burun

Biraz kompleks bir burna sahip.Odunsu notalarla birlikte tuz ve iyot hakim.Çimen ve yosun kokuları ,derinden gelen karabiber.

Skor: 84

Damak

İlk yudumla beraber sıcak ilaçsı notalar ön planda.Arka planda is,caju,baharat yer alıyor. Meyvemsi notalar tuzlu notaları dengeliyor.

Skor: 86

Bitiş

Orta uzun ve akıcı bir bitiş.

Skor: 85

Genel

Genel olarak oldukça zengin bir ekspresyon.Baskın notalar zıt olsada damakta dengeli.Tatlı ve meyvemsi notalar is ve baharatla dans ediyor adeta.

Skor: 85

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et