Hibiki Japanese Harmony

Yazan: theviski
13675 görüntüleme
Viski: Hibiki Japanese Harmony
Alkol Oranı: % 43
Damıtım Evi: Chita, Hakushu, Yamazaki
Şişeleyici: Suntory
Köken: Japonya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Japon Suntory firması, yıllar içerinde yıl belirten ekspresyonlara artan talebe yeterli bir arzla karşılık veremeyince yaş belirtmeyen viski ürtimine yöneleceğini duyurmuştu. 2015 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülen Hibiki Japanese Harmony, viskisevelerin büyük beğenisini kazanmayı başardı. Suntory firmasına ait Hakushu ve Yamazaki damıtımevinden çıkan malt viskiler ile Chita damıtımevine ait tahıl viskilerin harmanlanması sonucu elde edilen ekspresyon, adında yer alan “harmony/uyum” kelimesinin hakkını veriyor. Olgunlaşa sürecinde Amerikan meşe fıçısı, eski şeri fıçıları ve Japon Mizunara fıçısı kullanılan ekspresyon, %43 alkol oranıyla şişeleniyor. Hibiki Japanese Harmony, geleneksel Japon takviminde yer alan mevisimleri sembolize eden 24 yüzeyli yuvarlak şişesi, geleneksel bir Japon kağıdı olan Washi’den yapılmış etiketiyle dikkat çekici şık tasarımıyla raflardaki yerini alıyor.

Tadım Notları

Burun

Erik, meşe, karamel, baharat, sütlü çikolata, çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 87

Damak

Sandal ağacı, karamel, narenciye, kahve, çiçeksi tatlar. Kıvamlı, kremamsı bir yapı.

Skor: 82

Bitiş

Kısa – Orta bir bitiş. Baharat, vanilya, çiçeksi ve odunsu aromalar.

Skor: 74

Genel

1989 yılında ilk 17 yıllık ekspresyonu ile piyasaya çıkan Hibiki’nin kelime anlamı Japonca’da ki Harmony sözcüğünün karşılığıdır. Ülkemizde bulunması oldukça zor olan ve inanılmaz zarif bir şişelemeye sahip olan bu viskinin japon viskilerinde gözlemlediğimiz burun ve/veya damaktaki başarıyı layığı ile bitişe yansıtamıyor olması tek kusur diyebiliriz.

Skor: 81

Burun

Şeri etkisinde güçlü bir burun, portakal, kayısı, bal, hafif baharatsı.

Skor: 83

Damak

Baharatlı bir damak, tarçın, vanilya, bal, kayısı, alkol biraz keskin ama rahatsız edecek düzeyde değil.

Skor: 81

Bitiş

Orta uzunlukta, baharatlı biraz yavan kalıyor.

Skor: 69

Genel

Japon visklilerine olan aşırı ilgiden sonra geçici olarak ortadan kaybolan Hibiki 12’nin yerini dolduramasada şişesi için bile olsa alınır.

Skor: 78

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et