Gordon & Machphail Glenburgie 14 Bottle No: 16/104

Yazan: theviski
491 görüntüleme
Viski: Gordon & Machphail Glenburgie 14 Bottle No: 16/104
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenburgie
Şişeleyici: Gordon & Machphail
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 14

Glenburgie damıtımevi, 1810 yılında Kilnflat adıyla kurulan ve 1829 yılında resmi kayıtlarda görülmeye başlanan, 1870’lerde yaşadığı finansal zorluklar sonrasında kapanan ve 1871 yılında Glenburgie adını alan ve 1878 yılında Charles Kay tarafından tekrar açılan bir damıtımevidir. Alves Moray’da bulunan Glenburgie damıtımevi, bir kadın tarafından çalıştırılan ilk damıtımevidir. Bu hanımefendinin adı Margaret Nichol’dür. 1935 yılında damıtımevi Hiram Walker’a satılmıştır. 1958 yılında damıtımevine mevcut imbiklerin yanına iki adet lomond imbik (Hiram Walker tarafından icat edilen) konulmuştur. Lomond imbiklerde damıtılan alkol diğer imbiklerde üretilen alkolden ayrı tutulmuş olup Glencraig markasıyla satışı yapılmıştır. 1981 yılına kadar lomond imbiklerde üretim devam etmiş daha sonra bu deneysel üretim yasaklanıp yerine klasik çanak imbikler kullanılmaya başlanmıştır. 2003 ve 2004 yıllarında damıtımevi tamamen yenilenmiştir. 2006 yılında iki adet imbik eklenerek üretim kapasitesi 4.2 milyon litreye çıkartılmıştır. Glenburgie damıtımevi çoğunlukla Ballantine’s harmanına viski sağlayan bir damıtımevi olarak Pernod Ricard bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Şişelemeyi yapan Gordon & Macphail ise; dünyanın çeşitli yerlerinden çay, kahve, şarap ve viski satmak üzere  James Gordon ve John Alexander MacPhail tarafından kurulan bir bakkal dükkânı ile 1895 yılında Speyside bölgesinde faaliyetlerine başlamıştır. Devamında ise firma bağımsız şişeleyici olarak damıtımevlerinden damıtılmış alkolleri satın alarak gerek kendi fıçılarında gerekse damıtımevlerinden aldığı fıçıları kendi belirledikleri zamanlara göre olgunlaştırarak kendi markası altında satmıştır.

Bu ekspresyon, 2004 yılında fıçılanan 15.11.2018 tarihinde şişelenen, ilk dolum Amerikan bourbon fıçılarında olgunlaştırılan ve sadece dört fıçıdan 1164 şişe üretilmiş olan bir viskidir.

Tadım Notları

Burun

Hafif uhu kokusu, vanilya, baharat, karamel, sütlü çikolata, elma, narenciye ve çiçeksi kokular.

Skor: 82

Damak

Vanilya, narenciye, kuru meyve, kuru yemiş, çikolata, zencefil, armut ve çiçeksi tatlar. Kıvamlı ve dengeli yapı.

Skor: 83

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Çikolata, baharat, karabiber, meşe, vanilya, armut ve çiçeksi aromalar.

Skor: 83

Genel

Gordon & Machphail Glenburgie 14tam anlamıyla yumuşak içimli belirgin hatlara sahip olan kıvamlı ve dengeli bir viski. 11 yıllık bir viski olmasına rağmen daha olgunmuş izlenimi yaratıyor ve keyifle yudumlanıyor.

Skor: 83

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et