Glenkinchie 12

Yazan: theviski
1222 görüntüleme
Viski: Glenkinchie 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenkinchie
Şişeleyici: Glenkinchie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Glenkinchie damıtımevine ait ilk bulgular, East Lothian 1825 yılında John ve George Rate kardeşler tarafından kurulması şeklinde ancak 1853 yılında Rate kardeşlerin iflasının ardından damıtımevi değirmene dönüştürülüyor. 1881 yılına gelindiğinde James Grey tarafından yerleşkede tekrar viski damıtılmaya başlanıyor. 1969 yılında damıtımevi maltlama işlemini sonlandırıyor ve maltlama alanlarını malt viski müzesine çeviriyor. 1989 yılında United Distillers’ın Classic Malts serisine girene kadar çok bilinmeyen damıtımevi Lowland bölgesinde bulunan 6 damıtımevinden biri olup yıllık üretim kapasiteleri 2,7 milyon litredir.

Glenkinchie damıtımevinin bayrak taşıyıcı ekspresyonu olan Glenkinchie 12 adını Diageo’nun klasik malt serisinde yer alan Glenkichie 10’un yerine gelmesiyle duyuruyor. %43 alkol oranıyla şişelenen ekspresyonun Amontillado şeri fıçılarında bitiş verilen bir ikiz kardeşi de bulunmaktadır. Glenkinchie 12 World Whiskies Awards 2013, 2014 ,2016 yıllarıda ve 12 yaş ve altı Lowland tek malt viskisi ve en iyi Lowland tek malt viskisi dallarında altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Yeşil elma, yeşil üzüm, narenciye, malt, vanilya ve kuru yemiş kokuları.

Skor: 77

Damak

Narenciye, vanilya, yeşil elma, yeşil üzüm, meşe, kuru yemiş, malt, kuru meyve ve çiçeksi tatlar.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru yemiş, narenciye, vanilya ve çiçeksi aromalar.

Skor: 77

Genel

Glenkinchie 12 sahip olduğu aromaları burun, damak ve bitiş profillerinde zayıf bir şekilde sununa bir ekspresyon. Her zaman tercih edilecek bir ekspresyon olmayan Glenkinchie 12 arada bir farklı 12 yıllık ekspresyon demek istediğinizde sizlere bu farkı yaşatabilecek bir viski.

Skor: 78

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et