Glen Elgin 12

Yazan: theviski
578 görüntüleme
Viski: Glen Elgin 12
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glen Elgin
Şişeleyici: Glen Elgin
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Glen Elgin damıtımevi 1898 yılında 11.000 pound maliyetle bankacı William Simpson ve James Carle tarafından Speyside bölgesinin Morayshire kasabasında kurulmuştur. 1900 yılında üretime başladıktan beş ay sonra Pattison krizinin etkisiyle kapanmıştır. 1901 yılında 4.000 pound bedelle satılmış ancak üretime başlamamıştır. 1906 yılında şarap üreticisi JJ Blanche & Co. Tarafından satın alınmış ve tekrar üretime başlamıştır. 1930 yılında JJ Blanche’nin hayatını kaybetmesi üzerine, Distiller Company Limited ( Günümüzde Diageo ) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren White Horse Distillers Company tarafından satın alınmıştır. 1964 yılında kapasite artırımı yapılan tesise dört adet yeni imbik eklenmiştir ve toplam imbik sayısı altıya ulaşmıştır. 1992 yılında bakım ve onarım için üç yıl boyunca kapalı kalmıştır. 2001 yılında 12 yıllık ekspresyonunu piyasaya sunmuştur. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden damıtımevi, altı adet imbiğiyle yıllık 1.830.000 litre üretim kapasitesine sahiptir.

Glen Elgin 12 ilk kez 2001 yılında piyasaya sunulmuştur. Damıtımevinin “çekirdek ürün grubunda” şişelediği tek ekspresyondur. 12 yıllık olgunlaştırma sürecinin tamamını ex-bourbon fıçılarda geçirmektedir. %43 alkol oranıyla şişelenen ekspresyona renklendirici karamel eklenmekle birlikte, soğuk filtrasyon da uygulanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Limon, kuru yemiş, tahıl, bal, bal mumu, kahve, bitkisel ve çiçeksi kokular.

Skor: 78

Damak

Malt, muz, karamel, kahve, bal, tereyağ, kuru meyve, narenciye ve çiçeksi tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun süreli bir bitiş. Malt, karamel ve kızarmış ekmek aromaları.

Skor: 81

Genel

Glen Elgin 12 burunda ilk etapta Linkwood 12 ile aşırı benzerlik göstersede damakta farklı bir viski olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Kıvamlı yapısı ve net profilleri ile keyifli bir deneyim sunan Glen Elgin 12 kesinlikle denenmeyi hakediyor.

Skor: 80

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et