Douglas Laing’s Provenanace Speyburn 2005

Yazan: theviski
277 görüntüleme
Viski: Douglas Laing’s Provenanace Speyburn 2005
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Speyburn
Şişeleyici: Douglas Laing
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Douglas Laing 1948 yılında İskoç viskileri ticareti yapmak için kurulmuş bir aile şirketi. İlerleyen yıllarda viski ticaretinin yanısıra kendi şişelemelerini yapmaya başlayan firma günümüzde çeşitli damıtımevlerinden tedarik ettiği viskilerle harman malt harmanı ve Single Cask ekspresyon üretimi yapan bir bağımsız şişeleyeci olarak faliyet göstermektedir. Markanın en bilinir eksprestonları ise The Epicurean, Scallywag ve Big Peat’tir.

Speyburn damıtımevi 1897 yılında John Hopkins tarafından Spey nehrinin büyük kollarından biri olan Granty Burn’ün kıyısında kurulmuştur. John Hopkins damıtımevinin inşası için dönemin ünlü mimarlarından Charles C Doig ile çalışmış olup damıtımevi günümüze kadar klasik pagoda havalandırmalı mimarisi ile gelmiştir. Damıtımevinde ilk damıtma işlemi 1 Kasım 1897 yılında gerçekleşmesi planlansada imbiklerden ilk alkol 15 Aralıkta geçmiştir. Speyburn damıtımevinden çıkan viskiler Amerika Birleşik Devletlerinde en çok satan dokuzuncu viski olmayı başarmış olup, damıtımevinin günümüzdeki sahibi Old Pulteney, Knockdhu, Balblair ve Balmenach damıtımevlerinin de sahibi olan Iver House Distillers’dır.

Douglas Laing firmasının Speyburn damıtımevinden gelen viskileri şeri fıçılarda 12 yıl olgunlaştırmasının ardından %46 alkol oranıyla renklendirme ve soğuk filtrasyon işlemi uygulamadan şişelemesiyle ortaya çıkardığı ekspresyon olan Speyburn her fıçı serisinden yaklaşık 800 adet şişeleme yapılmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Hafiften çocukluğumuzun turbo sakız kokusu. Baharat (muskat). Olgunlaşmış avakado.

Skor: 87

Damak

Beyaz karabiber, olgunlaşmaya yakın Trabzon hurması, kavrulmuş fındık.

Skor: 85

Bitiş

Ortayı aşan baharatlı bir bitiş.

Skor: 84

Genel

Cardhu 12 ile benzerlikler yakaladım. Daha tok diyebilirim. Damağı kaplayan bir yapısı var. Tek bir fıçıdan alınarak şişelenmiş olması kendine has bir kararketere vesile olmuş. 12 yaşında olmasına rağmen kör tadım olsa daha genç diye düşünebilirdim. Speyside viskilerinin taşıdığı dengeli yapıyı yansıtan kendine has bir ekspresyon olmuş.

Skor: 85

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et