Dalwhinnie 15

Yazan: theviski
1141 görüntüleme
Viski: Dalwhinnie 15
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Dalwhinnie
Şişeleyici: Dalwhinnie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Dalwhinnie damıtımevi İskoçya’nın Higland bölgesinde 1898 yılında John Grant, George Sellar ve Alexander Mackenzie tarafından kurulmuştur. İskoçya’da ki en yüksek rakıma sahip ikinci damıtımevi olan Dalwhinnie 1905 yılında dönemin Amerika’da ki en büyük damıtımevi olan Cook and Bernheimer’a satılmıştır. 1919 yılındaki Amerikan içki yasağının ardından tekrar İskoç’lar tarafından satın alınan damtımevi günümüzde Diageo bünyesinde faliyet göstermektedir. Damıtımevi Higland bölgesinde bulunmasına rağmen Speyside bölgeininide içinde olduğundan dolayı kendisini hem Highland hemde Speyside viskisi olarak tanımlamaktadır.

Kullanılmış burbon ve Oloroso şeri fıçılarından olgunlaştırılan Dalwhinnie 15 1989 yılında Diageo’nun 6 klasik malt viski serisine dahil olmuştur. Dalwhinnie 15 yılında International Wine and Spirit Competittion 2004, 2009 ‘da ve San Francisco World Spirit Competittion 2016’da Altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, baharat, zencefil, meşe, vanilya, sütlü çikolata, kuru üzüm, yeşil üzüm, çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 82

Damak

Karamel, yeşil elma, tütün, narenciye, şekerli tatlar, koyu meyve, kuru meyve, kuru yemiş, malt, meşe, vanilya, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 86

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Malt, kuru meyve, narenciye, koyu meyve,vanilya, elma ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 68

Genel

Dalwhinnie 15 son derce dengeli bir ekspresyon içimi keyif veren ve karmaşık bir yapıya sahip olmayan, keyifli bir tecrübe sunan ekspresyon. Ülkemizde satışı olsada bulması bir hayli zor.

Skor: 84

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et