Cragganmore 12

Yazan: theviski
978 görüntüleme
Viski: Cragganmore 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Cragganmore
Şişeleyici: Cragganmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Cragganmore damıtımevi 1869 yılında Sir George Machperson’un arazisini kiralayan John Smith tarafından kurulmuştur. John Smith’in bu araziyi seçmesinin sebebi Craggan nehrine ve demiryoluna olan kolay erişimidir. John Smith Cragganmore damıtımevinden önce Macallan, Glenlivet, Glenfarclas ve Wishaw damıtımevlerinde yöneticilik yapmış tecrübeli bir damıtımcıdır. Yıllık üretim kapasitesi 1,5 milyon litre olan damıtımevi, ürettiği viskilerin büyük bir kısmını bünyesinde bulunduğu Diageo’nun harmanlarına vermektedir. Damıtımevinin imbikleri diğer damıtımevlerine göre daha kısadır. Damıtımevinin baş damıtımcılığını Laura Vernon yapmaktadır.

Diageo klasik malt serisinde yer alan Cragganmore 12, ikinci dolum burbon fıçılarda olgunlaştırılıyor. Johnnie Walker ve White horse gibi harmanların içinde de karşılaştığımız Cragganmore, %40 alkol oranıyla şişelenen bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Taze meyve, kuru yemiş, narenciye, kuru meyve, çiçeksi ve çimesi kokular.

Skor: 82

Damak

Bal, ceviz, kuru yemiş, böğürtlen, baharat, kuru meyve, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, karabiber, kuru meyve ve çiçeksi aromalara eşlik eden hafif is.

Skor: 82

Genel

Cragganmore 12 yumuşak içimi dengeli profili ve her yudumda zenginleşen yapısıyla keyifli bir deneyim sunuyor. Ülkemizde artık satışı bulunmayan ekspresyon zor da olsa bulunabiliyor.

Skor: 83

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et