Blair Athol 12

Yazan: theviski
614 görüntüleme
Viski: Blair Athol 12
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Blair Athol
Şişeleyici: Blair Athol
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Blair Athol damıtımevi 1798 yılında John Steward ve Robert Robertson tarafından Pitlochry kasabasında kurulmuş olup ilk adı “Aldour” dur. 1932 yılında kapanana kadar bir kaç kez el değiştiren damıtımevi, 1949 yılında Arthur’Bell and Sons tarafında satın alınıp yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde 2.5 milyon litre üretim kapasitesi ile hem Blair Athol 12 ekspresyonunu üretmekte hem de Bell’s harmanına viski sağlamaktadır. Damıtımevi Diageo grubu bünyesinde bulunmaktadır.

Blair Athol 12 Flora & Fauna için damıtımevi hangi fıçıları kullandığını açıklamasa da tadım profilinden ve tevatürlerden şeri ve kullanılmış bourbon fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin evlendirilmesi sonucu ortaya çıkan bir ekspresyon olduğu varsayımında bulunabiliriz.

Tadım Notları

Burun

Hafif çiğ alkol, koyu meyve, narenciye, baharat, karabiber, elma, karamel, malt ve eser miktarda is kokuları.

Skor: 82

Damak

Şeri etkisini net bir şekilde veren koyu meyve, karamel, narenciye, tatlı kuru meyve, baharat, karabiber ve tarçın tatları.

Skor:85

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Karamel, koyu meyve, kuru meyve ve baharat aromaları.

Skor: 82

Genel

Blair Athol 12 damakta ön plana biraz daha fazla çıkan kıvamlı dengeli ve keyfli bir içime sahip olan bir viski. Bulunması çok kolay oladığından dolayı denk gelindiğinde kesinlikle tatmanızı tavsiye ederim.

Skor: 83

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et