Basil Hayden’s

Yazan: theviski
482 görüntüleme
Viski: Basil Hayden’s
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Basil Hayden’s
Şişeleyici: Basil Hayden’s
Köken: Amerika Birleşik Devletleri
Tip: Burbon
Yaş: YBV

Basil Hayden 1785 yılında 25 katolik aileye Maryland’den Nelson Kentucky’ye göç etmesinde liderlik eden birisi olarak karşımıza çıkıyor. İlerleyen zamanlarda torunu Raymond B. Hayden “Old Grand-Dad” etiketiyle viskisini üreteceği damıtımevini kuruyor. Daha sonra Jim Beam tarafından satın alınıyor. 1992 yılında Jim Beam tarafından üretilen ilk seride firma 1792 yılında kullanılan orjinal mayşeye (%63 mısır, %27 çavdar, %10 maltlanmış arpa) sadık kalındığını dilegetiriyor.

2014 yılına kadar Basil Hayden’s 8 yıllık olgunlaştırma süresini gösteren bir ibare ile şişelenenirken Jim Beam tarafından bu tarihten sonra Artfully Aged ibaresini kullanmaya başlıyor. Yüksek çavdar içeriği ile tanınan Basil Hayden’s %40 alkol oranı ile şişelenen bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Karamel, meşe, meyan, olgun muz, vanilya, ve tarçın kokuları.

Skor: 80

Damak

Meyan, karamel, olgun muz, tarçın ve narenciye tatları. Kremamsı ve kıvamlı bir yapı.

Skor: 82

Bitiş

Uzun bir bitiş. Vanilya, meşe, tarçın karamel ve narenciye aromaları.

Skor: 80

Genel

Basil Hayden’s keyifli içime sahip karakterlerini dengeli ve kıvamlı bir şekilde yansıtan, bildiğimiz burbon karakterlerini bir üst seviyeye taşımış çok hoş bir ekspresyon. Ülkemizdede satışı bulunan bu ekspresyon gerçekten denenmeyi hakediyor.

Skor: 81

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et