AnCnoc 12

Yazan: theviski
968 görüntüleme
Viski: AnCnoc 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Knockdhu
Şişeleyici: AnCnoc
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Knockdhu damıtımevi 1893 yılında Highland bölgesinin Knock köyünde Distillers Company Limited ( Günümüzde Diageo ) tarafından kurulmuştur. Ağırlıklı olarak Haig harman viskisinde kullanılmıştır. 1931 yılında geçici olarak kapatılmıştır. 1930’ların sonlarında tekrar açılmış olsa da İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması sonucu tekrar kapanmıştır. 1947 yılında kapılarını tekrar açmıştır. 1983 yılında talep yetersizliğinden dolayı kapatılmıştır. 1988 yılında Inver House firması tarafından satın alınmış ve bir yıl sonra üretim tekrar başlamıştır. 1990 yılında Knockdhu ismiyle ilk şişelemelerini yapmışlardır. 1993 yılında başka bir damıtımevi olan Knockando ile var olan isim benzerliği sebebiyle, Ancnoc markasıyla şişeleme yapmaya başlamışlardır. Günümüzde iki adet imbiğiyle yıllık 1.75 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir.

Ancnoc 12 İlk kez 2003 yılında piyasaya sunulmuştur ve damıtımevinin giriş ekspresyonudur. 12 yıllık olgunlaştırma sürecinin tamamını ex-bourbon fıçılarda geçirmektedir. %40 alkol oranıyla şişelenen ekspresyon, içeriğinde renklendirici karamel içermekle birlikte, soğuk filtrasyon da uygulanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Tahıl, kuru yemiş, kuru meyve, kırmızı elma, armut, narenciye, çilek, çikolata, hanımeli ve bitkisel kokular.

Skor: 84

Damak

Kahve, kakao, tahıl, kuru meyve, kızarmış ekmek, kuru yemiş, tropik meyve ve çiçeksi tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun. Arpa, karamel, tropik meyve, kuru meyve ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 83

Genel

Ancnoc 12 ilk yudumda biraz damak kurutmasının ardından sahip olduğu notalar ile ferah bir içim sunan dengeli profillere sahip kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 84

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et