Yazan: theviski

Klasik Kokteyller

Rob Roy

Scotch Manhattan’da diyebiliriz. Harman veya tek malt bir Scotch ile hazırlamanız tercih edilir, ancak harman bir viski ile hazırlanması daha popüler bir seçimdir. Her iki durumda da, içeceğin sadeliği viskinizin parlamasına izin verir, bu yüzden dikkatli bir seçim yaptığınızdan emin olun. Bu tarif birinci sınıf Scotch’unuzun boşa gitmeyeceği bir kokteyl.

Malzemeler

4 cl Scotch viski
1,5 cl tatlı vermut
Bir iki damla Angostura bitters
Garnitür olarak Maraschino kirazı

Hazırlanışı

Maraschino kirazı hariç bütün malzemeleri içi buz dolu bir karıştırma kabına (shaker) dökün ve yaklaşık 1-1,5 dakika karıştırın. Sonrasında bir süzgeç yardımıyla buzlardan ayırarak bardağınıza dökün ve isterseniz Maraschino kirazı ile süsleyin. Afiyet olsun.

Rusty Nail

Rusty Nail (Paslı Çivi) : Bir klasik haline gelen Breaking Bad dizisinde ki meşhur avukat Saul Goodman’ın dizi öncesinde ki hayatının anlatıldığı “Better Call Saul” dizisinin, ilk sahnesinde karşıma çıkmasıyla tekrar aklıma gelen bir klasik. İskoçya’nın meşhur Skye adasının bir viski likörü olan Drambuie ile herhangi bir Scotch harman viskisinin basit ama mükemmel birlikteliği. Bu arada dizide Saul Goodman Dewar’s White Label ile tercih etmişti ama seçim tamamen size ait.

Malzemeler

4 cl Harman Scotch viski
2,5 cl Drambuie

Hazırlanışı

Viskinizi ve Drambuie likörünüzü yukarıda belirtilen miktarda içi buz dolu bir tumbler kadehe dökün ve afiyet olsun. ( Seçtiğiniz viskinin karakterine göre tarifte oynamalar yapabilirsiniz.)

Manhattan

1870’ li yılların ortalarında İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in annesinin de bulunduğu, ABD başkan adayı Samuel J. Tilden onuruna verilen bir davette ilk kez hazırlandığı söylenegelir. Adını da bu etkinliğin gerçekleştiği Manhattan Club’tan alır. Dünya üzerinde en çok tüketilen üç viski kokteylinden biri olan Manhattan üç ana bileşenden oluşur.1870’ li yılların ortalarında İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in annesinin de bulunduğu, ABD başkan adayı Samuel J. Tilden onuruna verilen bir davette ilk kez hazırlandığı söylenegelir. Adını da bu etkinliğin gerçekleştiği Manhattan Club’tan alır. Dünya üzerinde en çok tüketilen üç viski kokteylinden biri olan Manhattan üç ana bileşenden oluşur.

Malzemeler

4 cl Bourbon Viski
5 yada 6 damla Angostura Bitter
2 cl Tatlı Kırmızı Vermut

Hazırlanışı

Burbon yada isteğe bağlı olarak çavdar viskinizi yukarıda belirtilen ölçüde karıştırma kabınızın içine alınız. Karıştırma kabına tekrar yukarıda belirtilen ölçüde kırmızı tatlı vermutunuzu ve Angostura bitterinizi ekleyiniz. İsteğe göre karıştırma kabınıza buz koyup karıştırdıktan sonra süzerek kadehinize alınız. Kokteyliniz hazır hale gelmiş olacaktır. İsteğe göre  maraschino kirazı yada portakal kabuğu ile ek lezzetler yakalayabilirsiniz.

Old Fashioned

Old Fashioned alkollü içkiler tarihinin en eski kokteyllerinden biridir. 1800’ lü yılların başlarında ortaya çıkan ilk tarifte bourbon yerine cin kullanılmıştır. Bu durum 1880 yılında bourbon üreticisi James E. Pepper’ın (Old 1776’nın kurucusu) teşvikiyle değişmiş, reçetede cin yerine zamanla bourbon yer almaya başlamıştır. Manhattan’da olduğu gibi üç ana bileşenden oluşan Old Fashioned kokteylinin Manhattan’a göre farkı, tatlı vermut yerine direk şeker kullanılmasıdır. Old Fashioned arzu edilirse portakal kabuğuyla süslenip tüketilebilir.

Malzemeler

4 cl Bourbon Viski
5 yada 6 damla Angostura Bitter
1 Çay Kaşığı Toz Şeker

Hazırlanışı

Burbon yada isteğe bağlı olarak çavdar viskinizi yukarıda belirtilen ölçüde karıştırma kabınızın içine alınız. Karıştırma kabına tekrar yukarıda belirtilen  Angostura bitterinizi ve şekerinizi ekleyiniz. Şeker çözünen kadar karıştırınız. İsteğe göre karıştırma kabınıza buz koyup karıştırdıktan sonra süzerek kadehinize alınız. Kokteyliniz hazır hale gelmiş olacaktır. İsteğe göre portakal kabuğu ile ek lezzetler yakalayabilirsiniz.

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et