Fiyat Performans Viskileri Üzerine 2021

Yazan: theviski

Fiyat performans viskileri üzerine sitemizde yayınladığımız yazımızın üzerinden geçen sürede, gerek ülkemizdeki ekonomik şatrların değişmesi gerek ekspresyon çeşitliliğinin artması üzerine fiyat performans viskilerini yeniden değerlendirmenin yerinde olduğunu düşünerek yenilenmiş bir liste oluşturmaya kararverdik.

Aşağıda listelenen viskilerin fiyat aralığı 200 ila 400 Türk Lirası arasında olup Bonus olarak listelenen viskiler bu skalanın üstünde olsada ödenen fiyatı hakeden, nispeten ulaşılabilir viskiler olarak eklenmiştir.

Listemize birçok viskiseverin severek tükettiği bir ekspresyon olan Johnnie Walker Black label’ın yer değiştirmediğini belirterek başlıyorum. Keyifli okumalar…

Johnnie Walker Black Label

Yorucu geçen bir iş günü yada damağımızı çok yormak istemediğimiz bir günde, alıştığımız aşina olduğumuz tatları alacağımız, içinde tanıdık damımıtmevlerinin birbirinden güzel viskileri barındırına ve her yudumda neden viskiseverlerin hemen hepsinin barında en az bir şişe bulunan bir viski olduğunu bize ispatlayan keyifli bir ekspresyon olan Black Label kolay erişim ve hala uygun fiyatı ile ilk aklımıza gelen fiyat performans viskisidir desek yerinde bir tespit yapmış oluruz.

Whyte & Mackay

Kalbinde Dalmore damıtımevinden gelen maltların yer aldığı bir harman viski olan Whyte & Mackay kadehte havalandıktan sonra keyifli bir deneyim sunan, şeri etkisini güzel bir şekilde aktaran ucuz yaş belirtmeyen harmanlardan. Harmanın kalitesinin korunmasında hiç kuşkusuz markanın baş harmancısı Richard Paterson nam-ı değer bay burunun çok emeği ve katkısı var. Harmanın biraz daha lezzetli bir hale getirmek için 4 ila 6 cl arası Dalmore 12 koymak denemeniz gereken bir tecrübe olacaktır.

Glenlivet 12

Bir çok viskiseverin ilk tanıştığı tek maltlardan olan Glenlivet 12 yumuşak içimi,  tatlı profilleri ve akılda kalıcılığı ile hafızalarımızda yer eden ekspresyon kolay erişilebilirliği ve fiyatına göre verdiği keyif neticesinde listede kendine yer edinmeye hak kazanıyor. Glenlivet Founder’s Reserve fiyat olarak biraz daha makul olsada Glenlivet 12 aradaki farkı neden vermeniz gerektiğini net bir şekilde her kadehte ifade ediyor.

Bushmills Original

Bir önceki listede ülkemizde satışı olmayan ekspresyonlardan olan Bushmills Original artık ülkemizde de satışta. Her noktada satışı olmadığından erişimi rakibi Jameson kadar çok noktada olmasada uygun fiyatı ve kalitesi ile tercih sebebi oluyor. Viskiseverlerin zevklerine göre değişiklik göstermesini her ne kadar göz önünde bulundurmaya çalışsamda benim için Bushmills Original Jameson Standart’a göre giriş seviyesinde çok daha keyifli deneyim sunuyor.

Bulleit Bourbon

Sahip olduğu yüksek çavdar oranı ve piyasadaki orta segment burbonlara göre sunduğu profiller daha fazla olan Bulleit Bourbon, giriş seviyesi bir Bourbon olan Jim Beam White Label’dan biraz daha pahalı. Jim Beam White Label’a aşina olan damakların farklı tatlar aramasında yönelmesi gereken ilk ekspresyonlardan olan Bulleit Bourbon fiyatının karşılığını veren lezzetli bir ekspresyon.

Monkey Shoulder

Ülkemize geldiği günden beri hem hikayesi hem de kalitesiyle adından söz ettiren bir malt harmanı olan Monkey Shoulder kalitesi ve lezzetli profilleriyle her yudumda farklı tatlar almamızı sağlıyor. William Grant & Sons markasının damıtımevlerinde gelen malt viskilerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan ekspresyonun yakaladığı başarının ardından Ailsa Bay damıtımevinden gelen turbalı viskininde harmana eklenmesi sonucu ortaya çıkan Smokey Monkey adında bir Turbalı kardeşi bulunmaktadır. Fiyat baremi biraz daha yüksek olan turbalı versiyon Smokey Monkey keyifli bir deneyim sunuyor.

Chivas Regal Extra 13 Sherry Cask Matured

Chivas Brothers’ın 2020 yılında 13 yıl ibaresini ekleyerek üretim metodunda değişikliğe gidilan Chivas Extra’nın devamı niteliğinde olan ekspresyon, olgunlaşma süresinin tamamını şeri fıçılarda geçiriyor. Şeri fıçılarla etkileşimi olan viskileri denemek isteyen viski severler için lezzetli giriş seviyesi bir ekspresyon olan Chivas Regal Extra 13 deneyenlerin memnun kalacağı bir şişeleme.

Glenmorangie Original 10

Glenmorangie damıtımevinin karakterlerini yansıtan, olgunlaşma süresinin tamamını kullanılmış burbon fıçılarda geçiren ekspresyon, tek malt viskilerle tanışan viski severlerin farklı profillere sahip uygun fiyatlı viskileri denemek için uğradığı keyifli bir durak. Son zamanlarda markanın ülkemizdeki zamlara ardı ardına gelsede hala tek mal viskilerin giriş seviyesinde ulaşılabilir olması ve göreli olarak rahat erişimi sayesindelistede yer almayı başarıyor.

Famous Grouse Smoky Black

Famous Grouse birleşik krallıkta en çok satan harman visklerden birisi. Smoky Black ile marka isli viski severlerin keyifle yudumlayacağı bir ekspreyon çıkartma düşüncesini hayata geçirip viski meraklılarına uygun fiyatı ile gayet memnun eden bir ekspresyon ortaya çıkarmış oldu. Erişimin çok kolay olmaması ve stok yenilenme süreçlerinin yavaş olması ise bir dezavantaj.

Aberlour 12

Aberlour damıtımevinin kendine has notalarını kullanılmış burbon ve şeri fıçılarla harmanlayan ekspresyon yorgun bir çalışma günün ardından kadehte uzun uzun koklayıp ufak yudumlarla yanında sevdiğiniz atıştırmalıklarla günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacak keyifli bir ekspresyon.

Ardbeg Wee Beastie 5

Turbalı viski denilince akla ilk gelen markalardan olan Ardbeg’in yaş belirten en genç üyesi olan Wee Beastie şeri fıçılardan gelen notaları Ardbeg’in kendine has karakterini yansıttığı viskileri ile buluşturarak şeri etkisinde turbalı viski deneyimini en uygun şekilde yaşamamızı sağlıyor. Sahip olduğu rahat içim ile etiketindeki 5 yaş ibaresini sorgulatan ekspresyon deneyenleri son derece mutlu edecek bir şişeleme.

Caol Ila 12

Caol Ila damıtımevi kendine has turbalı viskileri ile farklı bir Islay tecrübesi sunan bir ekspresyon olarak bir çok turbalı viski severin beğenisini kazanan bir ekspresyon. Damıtımevinin giriş seviyesi ekpresyonu olan Caol Ila 12, turbalı tek malt Islay viskilerine dair fikir sahibi olabileceğimiz en ucuz ekspresyondur desek yeridir.

Sir Edward's

Çoğunlukla büyük market raflarında ucuz fiyat etiketiyle gördüğümüz bir ekspresyon olan Sir Edward’s Fransa’da en çok satan harman viskiler arasında yer almaktadır. Biraz ön yargı ile kadehe doldurduğum bir ekspresyon olan Sir Edward’s kesinlikle umduğumdan çok daha başarılı bir ekspresyon oldu. Havalandıkça sahip olduğu profilleri ortaya çıkaran ekspresyon ülkemizde Johnnie Walker’ın Avrupa ve Dünya pazarına göre uygun fiyatlı satılmasından dolayı çok yüksek şansa sahip olmasada sek tüketimde harman viskilerde arada bir farklı tatları hatırlamak, kokteyl ve buzlu içimde rahatlıkla tüketilebilecek bir ekspresyon .

Auchentoshan 12

Auchentoshan markasını bir çoğumuz uygun fiyatlı American Oak ekspresyonu ile tanıdık. American Oak’un fazla yumuşak olması ve biraz silik profillere sahip olmasından dolayı viskiseverlern büyük bir kısmını tatmin etmediğini söylesek çokta yanlış bir tespit yapmış olmayız ancak Auchentoshan 12’yi kadehe aldığımızda şeri fıçıların etkisi üç distile edilen viski ile birleşince ortaya çıkan sonuç viski severlerin daha menun olacağı son derece keyifli deneyimler yaşatan bir ekspresyon olarak ortaya çıkıyor.

Naked Grouse Blended Malt

Famous Grouse markasının artık malt harmanı olarak piyasaya sunduğu ekspresyonu olan Naked Grouse malt harmanı deneyimlemek isteyen viskiseverlerin keyifle yudumlayabileceği güzel bir ekspresyon. Farklı ve lezzetli profillerini net bir şekilde ifade eden ekspresyon, üzerindeki keklik kabartması yer alan şişesiyle gözlere de hitab ediyor.

Jameson Cask Mates IPA Edition

Ülkemize 2020 senesinde giriş yapan ve girer girmez bir sürü yerde stoğu biten ekspresyon IPA bira fıçılarında bitiş verilmiş İrlanda harman viskisi olarak dikkatleri üzerine çekmişti. Bira fıçısı bitişli viskilerde en uygun ve rahat şekilde erişebileceğimiz ekspresyonları üreten Jameson markası, Caskmates serisindeki IPA ve Stout cask ekspresyonları ile çok güzel deneyimler yaşamamızı sağlıyor.

Ballantine’s 7 Bourbon Finish

Ballantine’s nam-ı değer Hasso viskinin 2020 yılında piyasaya sürdüğü, 7 yıllık olgunlaşma süresine sahip ve burbon fıçılarında bitiş verilmiş ekspresyonu olan Ballantine’s 7 yaz aylarında kolay içim sunması ve yumuşak profilleri ile sıcak havalarda keyifli viski tüketimini sağlayan ve hatta biraz buz ile sizleri serinletebilecek keyifli anlar yaşamanızı sağlayacak lezzetli bir viski olarak öne çıkıyor.

Glen Talloch 8

Glen Talloch 8 ülkemizde çok bilinen ve her noktada satışı bulunan bir ekspresyon olmasada en uygun fiyata içebileceğimiz malt harmanıdır. Çok zengin profillere sahip olmasada malt harmanları hakkında daha yüksek maliyetler olmadan fikir sahibi olmanızı sağlayacak, beğenmemeniz durumunda kokteyllerde hoşunuza gidebilecek verdiğiniz ücretin karşılığını alabileceğiniz güzel bir ekspresyon.

BONUS 1: Talisker 10

Bir çok viskiseverin kırmızı çizgisi diyebileceğimiz, içindi barındırdığı turba, iyot ve deniz profilleriule markanın sloganı olan “Made by the Sea” cümlesinin sonuna kadar hakkını veren, deniz kıyısında yudumladığınızda ayrı, midye dolma ile yudumladığınızda ayrı, sonbaharda Ankara’da yudumladığınızda sizi deniz kıyısına götüren ve her yeni yudumunuzda parasının hakkını veren son derece keyifli bir ekspresyon. 2021 yılı içinde fiyatları biraz fazla artmış olsada vazgeçilmezler arasında yer aldğını söylemem yerinde olacaktır. Tüketilirken fiyatı göz önünde bulundurulmayan bi ekspresyon.

BONUS 2: Auchentoshan Three Wood

Bir çok viski sever viskide şeri aromalarını sever ve şeri etkisine sahip viskileri barlarında bulundurur ve sıklıkla bu tarz eskpresyonları tadarlar. Şeri etkisini seven viski severlerin büyük bir kısmıda Pedro Ximenez fıçılara ayrı bir sempati beslerler. Ülkemizde ilk giriş yaptığında resmen fahri marka elçiliğini yaparak etrafımdaki viski sever dostlara neredeyse zorla aldırdığım ve kimseden kötü dönüş almadığım bir ekspresyon olan, iyi Pedro Ximenez etkisini en uygun fiyata deneyebileceğimiz Auchentoshan Three Wood sunduğu tecrübe ile sahip olduğu fiyat etiketini sonuna kadar hakeden bir şişeleme olarak şeri etkisinde özellikle Pedro Ximenez etkisini tatmaktan hoşananların kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon.

Yukarıda bahsettiğim viskiler kendi damak tadıma göre viskiye yeni başlayan dostların denerken ödedikleri ücretin karşılığını alması adına faydalı olacağını umuyorum.

Kadehlerinizin sağlık, mutluluk ve huzurla havaya kalktığı, bol ve lezzetli viskili günler…

EGE ASLAN

EGE ASLAN

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et